Ude i den storslåede natur

SEJL UD LANGS KLINTEN

TAG MED PÅ GUIDET TUR PÅ SEJLKUTTEREN DISCOVERY

 

Skal du på udflugt med venner, familie eller kolleger? Lej Sejlkutteren Discovery give gruppen en fed oplevelse i Danmarks smukkeste natur.  

I skal sejle med Kaptajn Bjarne Larsen. Han er 3. generations bundgarnsfisker fra Klintholm Havn, hvor han også er opvokset, og han har 40 års erfaring fra arbejdet og livet på havet omkring Møn.

Kaptajn Bjarne fortæller under sejlturen om Klintens helt særlige natur og Danmarks geologiske tilblivelse, ligesom han også gerne fortæller om fiskerihavnen og livet som fisker i Klintholm Havn.

Der er borde og bænke ombord og man er velkommen til at medbringe mad og drikkevarer. Ring direkte til Kaptajn Bjarne Larsen for at aftale nærmere: 45 21 40 41 81 / + 45 41 42 90 36, eller læs mere om turen her

 

Glæd dig til en vildt sjov dag for hele familien 

Seje oplevelser ude i naturen omkring GeoCenter Møns Klint

Seje oplevelser INDOOR

REJS MED 70 MILLIONER ÅR TILBAGE I TIDEN TIL DANMARKS VILDE FORTID

 

Udstillingen er gravet ned i selve klinten og opbygget som en spændende tidsrejse på 70 millioner år. Kom med tilbage til Kridttiden, hvor havet var fyldt med drabelige monstre, til tertiærtiden, hvor 2/3 af alt liv uddøde på grund af meteornedslag og supervulkaner, til kvartærtiden med gigantiske gletsjere der dannede det vilde landskab - og frem til nutidens magiske natur på Møn.